ALAPLI HABERLERİ

TRAFİK CEZASINI ARTIK VATANDAŞ KESECEK

10 Aralık 2014
590 kez görüntülendi

TRAFİK CEZASINI ARTIK VATANDAŞ KESECEK

Türkiye’de artık cep telefonu olan herkes trafikte ihbar yapabilecek. Vatandaşlar, aşırı hız, şerit ihlali, hatalı sollama gibi birçok hatayı resimleyerek belgeleyebilecek. İhlal yapan sürücülere ceza kesilecek.

 

Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik öngören tasarıya, gönüllü vatandaşların fahri trafik müfettişi olmasına imkan verecek bir madde eklendi. BİRÇOK HATAYI RESİMLEYEREK BELGELEYECEK Eklenen maddeye göre, vatandaş, kaldırıma park, aşırı hız, şerit ihlali, hatalı sollama ve araçtan çöp atma gibi birçok hatayı resimleyerek belgeleyebilecek. İhlal belgesi olarak kullanılacak fotoğraflarda araç plakasının tam olarak gözükmesi şartı aranacak.

 

 

Vatandaş, tespit ettiği kural ihlalini Emniyet Genel Müdürlüğü web sitesinde oluşturulan online ihbar sayfasına yükleyebilecek veya ilk gördüğü trafik ekibine teslim edebilecek. SÜRÜCÜLERE CEZA KESİLECEK Kural ihlali belgede açık şekilde kayda alınan sürücülere Trafik Kanununun ilgili maddelerine göre idari para cezası yazacak. Bu uygulamanın Avrupa ülkelerinde kullanıldığı, Avrupa’da cezaların yüzde 60’ının halk tarafından yapılan ihbarlar neticesinde kesildiği öğrenildi.

Online İhbar Hattı:

http://www.egm.gov.tr den 155 İhbar hattına girerek ihbar edebilirsiniz..

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz