ALAPLI HABERLERİ

TRAFİK EKİPLERİ KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPIYOR

17 Aralık 2013
777 kez görüntülendi

TRAFİK EKİPLERİ KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPIYOR

Alaplı Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürosu ekipleri Ereğli -Alaplı kara yolunda kış lastiği uygulaması denetimiyaptı.

 

Ereğli Merkezinden Alaplı’ya doğru gelen  şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar ve otomobilleri durdurarak lastiklerini kontrol eden polis ekipleri, kurallara uygun lastik kullanmayan sürücülere 77 lira ceza kesti.

Trafik Tescil ve Denetleme Bürosu görevli polisleri , kış lastiği takma zorunluluğunun sadece kamyonet ve yük taşımada kullanılan araçlara değil, otomobillere de zorunlu olduğunu söyledi.

Uygulama kapsamında trafikte seyreden tüm araçların kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ettiklerini belirten ekipler, şunları söylediler:

“Artık tüm araçlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu amaçla biz de ilçemizde  uygulamalara başladık.  Biz öncelikle ticari araçları kontrol ediyoruz Hususi araçları da uyarıyoruz. Sürücüler kış lastiği takmadıkları zaman yollarda kalıyor. Kış lastiği takan sürücülerin de yola devam etmesine engel oluyorlar. Ayrıca buzlu ve karlı yollarda kış lastiği kaza yapma riskini azaltıyor.”

Polisler , kış lastiği takmayan sürücülere 77 TL ceza yazdıklarını kaydetti.


From TRAFİK EKİPLERİ KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ YAPIYOR, posted by Mustafa Kanca on 12/17/2013 (12 items)

Generated by Facebook Photo Fetcher 220 Aralık’a kadar il merkezlerinde 2 saat süreyle kış lastiği denetimi yapılacak. İkinci sefer lastik denetiminden kalanlara trafikten men cezası verilecek

Emniyet Genel Müdürlüğü yayımladığı genelgeyle, başta İstanbul olmak üzere 54 ilde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü, kış şartlarının ağır geçtiği 54 ilde dün itibari ile  kış lastiği denetimine başladı. Bugün başlayan denetimler, 20 Aralık’a kadar devam edecek. İl merkezlerinde iki noktada, ilçe merkezlerinde bir noktada iki saat süreyle lastik denetimi yapılacak. Kış lastiği takmayana ilk seferde para cezası verilirken, ikinci seferde trafikten men edilecek.

Sürücülerin karlı ve buzlu yollarda güvenli seyahat etmelerini sağlamak için daha önce yasal olarak kamyon, otobüs ve minibüs gibi büyük araçlarda takılması zorunlu olan kış lastiği, genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.

Lastiklerde kış alarmı

Emniyet Genel Müdürlüğü, kış mevsimi nedeniyle karayollarında araç kayması sonucu yaşanan trafik kazalarını en aza indirmek için Trafik Denetleme Şube Müdürlükleri tarafından il merkezinde en az iki noktada, ilçe merkezlerinde ise en az bir noktada 16-20 Aralık 2013 tarihleri arasında günde 2 saat süre ile Kış Lastiği Denetimi yapma kararı aldı.

Kış lastiği hayat kurtarıyor

Yapılacak denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilenlere, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesinden İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilerek Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 125 inci maddesine göre 1 inci kez de 7 güne kadar izin verilecek, 2 nci kez de ise araç trafikten men edilecektir.

Yapılacak denetimlerde şu hususlara dikkat edilecek:

1. Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 °C’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu arttırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde  kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği olarak değerlendirilecektir.

Onlara takoz, zincir, çekme halatı da zorunlu

2. Özellikle kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlarda başta kış lastiği olmak üzere, kar lastiği, lastik diş derinlikleri, hava basıncı ile patinaj zinciri, çekme halatı, takoz gibi avadanlıkların araçların teknik yapısına uygun olarak bulundurulması ve kullanılır durumda olması kış mevsimi süresince aranacaktır.

3. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması gerekmektedir.

4. Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur.

5. Kamyon, çekici, tanker, otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kartanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

Değişen lastik de kış lastiği olacak

6. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

7. Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilecektir.

8. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

 

Sürücülerin karlı ve buzlu yollarda güvenli seyahat etmelerini sağlamak için daha önce yasal olarak kamyon, otobüs ve minibüs gibi büyük araçlarda takılması zorunlu olan kış lastiği, genelgeyle kış şartlarının ağır geçtiği illerde otomobiller için de zorunlu hale geldi.

 

İşte kış lastiği takılmaması durumunda ceza uygulanacak iller şöyle:

AFYONKARAHİSAR
AĞRI
AMASYA
ANKARA
ARTVİN
BİLECİK
BİTLİS
BOLU
BURDUR
BURSA
ÇANKIRI
ÇORUM
DENİZLİ
EDİRNE
ELAZIĞ
ERZİNCAN
ERZURUM
ESKİŞEHİR
GÜMÜŞHANE
HAKKARİ
ISPARTA
İSTANBUL
KARS
KASTAMONU
KAYSERİ
KIRKLARELİ
KIRŞEHİR
KOCAELİ
KONYA
KÜTAHYA
MANİSA
MUŞ
NEVŞEHİR
NİĞDE
SAMSUN
SAKARYA
SİVAS
TEKİRDAĞ
TOKAT
TUNCELİ
UŞAK
VAN
YOZGAT
ZONGULDAK
AKSARAY
BAYBURT
KARAMAN
KIRIKKALE
BATMAN
ŞIRNAK
ARDAHAN
IĞDIR
KARABÜK
DÜZCE

Yorumlar

  1. özkan madencioğlu dedi ki:

    zonguldak ereğli de kar yağişı az olduğu gibi karda zaten trafiğe çıkmıyorum.bir kış mevsimi içinde kaç kere kar yağacak .kar zamanıda ticariler hariç özel otomobiller trafiğe çıkmaz.sonuçta kışın hele karda ve buzlanmada trafiğe çıkmıyorum.işim olsa bile taksiyle gidiyorum.özel otolara kış lastiğini mecbur etmek anlamsız buluyorum ki zira 4 mevsim sonra zaten kullanamama durumuda var.4 sene sonunda kışlıkları hurdaya çıkaracaksın kanunen .sağlam lastikler çöpe gidecek .milli servete yazık değil mi .bunun maddi tarafını düşünmek gerekmiyor mu.

Yorum Yaz