ALAPLI HABERLERİ

TURGUT KAÇMAZ ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI

22 Ocak 2013
773 kez görüntülendi

TURGUT KAÇMAZ ÇANAKKALE’Yİ ANLATTI

Dünyanın en yaşlı gazisi unvanını taşıdığı 1994’te 110 yaşında yaşamını yitiren Hüseyin Kaçmaz’ın oğlu Turgut Kaçmaz, öğrencilere Çanakkale destanını anlattı.

Alaplı Çatak İlköğretim Okulu öğrencileriyle bir araya gelen Kaçmaz, öğrencilerle babasının Çanakkale Savaşı anılarını paylaştı.

Çanakkale’de çok önemli bir zaferin kazanıldığını ifade eden Kaçmaz,

“Kuşlar yavrularını nasıl besliyorlarsa biz de çocuklarımızı Çanakkale ruhu ve Atatürk sevgisiyle beslemeliyiz. Çanakkale, gencinden yaşlısına, liseden fakülte talebesine kadar, ‘bu vatan için canım feda olsun’ diyen dedelerinizin temiz kanlarıyla yazılmış buram buram bir destandır” dedi.

Ben Türkiye’nin her tarafın dolaşıyorum. Babam şunu söylemiştir, ‘savaş ne kadar çirkinse barış o demli güzeldir. Herkesin örnek alacağı Çanakkale, Gelibolu savaşları bundan sonra barış ve dostluk yarımadası olacaktır’ demiştir. Şimdi Çanakkale barış ve dostluk yarımadasıdır. Türkiye’nin her yerinde Çanakkale gibi barış ve dostluk olmasını istiyorum. Bizler Türkiye’yi Lazı, Türkü, Kürdü, hep birlikte kurtardık. Cumhuriyeti böyle kurduk. Bundan sonrada böyle olmasını istiyorum. Bizler et tırnak gibiyiz. Babamın Çanakkale’de en yakın arkadaşı Diyarbakırlıydı.”dedi

Ayrıca Turgut Kaçmaz’ın hazırladığı “Buram Buram Çanakkale Destanı ve Atatürk” konulu sergi izlenime açıldı.  Emekli öğretmen Turgut Kaçmaz’ın hazırladığı sergide Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarına ilişkin Türk ve yabancı askerlere ait fotoğraf, resim, silah, savaş malzemesi, mektup vb. gibi belgeler yer alıyor. 

Sergi ile babasının ve tüm askerlerin anılarını canlandırmayı hedeflediğini belirten Turgut Kaçmaz, aile arşivinden seçtiği fotoğraf, silah, kılıç, mermilerin yanı sıra İngiliz askerlerinin kullandığı su, yemek ve şarap kapları gibi eşyaları da izleyenlerle paylaşıyor.

Kaçmaz, yaptığı sunumun sonunda  öğrencilerin sorularını da yanıtladı.

Yorumlar

  1. mehmet öztürk dedi ki:

    vatan sevgimiz imanımızdandır….

Yorum Yaz