ALAPLI HABERLERİ

TÜRK KIZILAYI ALAPLI ŞUBESİ KAPATILDI

12 Haziran 2017
1.024 kez görüntülendi

TÜRK KIZILAYI ALAPLI ŞUBESİ KAPATILDI

Türkiye  Kızılay Derneği  Alaplı  Şubesi,  Kızılay Genel Merkezi kararıyla kapatıldı.

Kızılay Genel Sekreteri  Hüseyin Can imzasıyla ülke genelinde 319 şubeye gönderilen 12 Mayıs tarihli yazıda, söz konusu şubelerin  Kızılay’ın misyonunu yerine getiremediği ve aktif olarak faaliyet gösteremediği kaydedildi.

Türkiye  Kızılay Derneği  Alaplı  Şube Başkanı Hayri Yiğit  yaptığı açıklamada, derneğin genel merkez kararıyla kapatılmasına karar verildiğini söyledi. Yazıda bu gerekçeler şöyle sıralandı:

“Kurumumuzda gerçekleştirilen denetimler ve yapılan kapasite değerlendirme çalışmalarında ne yazık ki kimi şubelerimizin  Türk Kızılayı’nın misyon, vizyon ve stratejik planı kapsamında  Kızılay’ın genel amaçlarına ulaşabilmesi, ilkelerini yayabilmesi, tanıtımının sağlanması ve toplum katında saygınlığını artırabilmesi için etkin ve aktif olarak faaliyet gösteremediği tespit edilmiştir. Bu durumlar  Kızılay’ın ulaşmak istediği hedefleri gerçekleştirmesine engel olmakta ve değişimi kaçınılmaz kılmaktadır. Tüm bu hassasiyetler ile Türk  Kızılay’ı 2016-2020 Stratejik Planında yer alan ‘Toplumdaki yardım sektöründeki değişen ihtiyaçlara yanıt verecek kurumsal dönüşümü gerçekleştirmek’ ve ‘Şube ağlarını harekete geçirmek’ amacını da göz önünde bulundurarak, Genel Merkez Yönetim Kurulumuz şubenizin kapatılmasına karar vermiştir.”

Kapatılan Alaplı Kızılay Şube BaşkanıYiğit  , “Bu karar doğrultusunda yurt genelinde 319 şube kapatılmıştır.  Alaplı şubemiz de kapanan şubeler arasında maalesef yerini aldı. Zonguldak’ta 8 şube Çaycuma,Kozlu, Alaplı, Kilimli, Gökçebey,Beycuma, Çatalağzı, Caydegirmeni şubeleri kapatılmıştır

kızılayFakat  şubemiz kapansa da bizler her zaman dünyanın en büyük iyilik kuruluşu olan Türk  Kızılay’ının her zaman yanındayız. Kapatma kararları yasal değil. Bizi kapatabilmeleri için bir suç, sahtecilik ya da yüz kızartıcı bir şey olması lazım. Tüzükteki kapatma kararında da, ‘Şubeler verimli olamazsa yönetim kurulu kapatır’ deniyor. Ancak buradaki durum bu değil” şeklinde konuştu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz