ALAPLI HABERLERİ

TÜRKİYE FINDIK SEZONU AKÇAKOCA’DA AÇILDI

2 Eylül 2015
825 kez görüntülendi

TÜRKİYE FINDIK SEZONU AKÇAKOCA’DA AÇILDI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ağustos ayı ihracat verilerini Düzce’nin Akçakoca ilçesinde açıkladı. Açıklamanın ardından 2015 yılının ilk fındık ihracatı için fındıklar TIR’lara yüklendi.

Akçakoca Merkez Camisi önünde düzenlenen törene Düzce Valisi Ali Fidan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, Zonguldak ve Düzce milletvekilleri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TİM Başkanı Büyükekşi, 2015 yılı ilk fındık mahsulü TIR’lara yüklenmeden önce yaptığı konuşmada, “Nasıl Akçakoca fındık konusunda Türkiye’nin önde gelen yörelerinden birisiyse, Türkiye de fındıkta dünyanın lideri. Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini, dünya fındık ihracatının yüzde 80’ini gerçekleştiren ülkemizde fındığın 17 çeşidi yetiştiriliyor. Fındık sektörü ihracatta da 2023 hedeflerinin üzerinde bir performans izliyor. İhracat hedeflerinin gerçekleştirilmesinde devletimizin 2009 yılından bu yana uyguladığı yeni fındık stratejisi büyük önem taşıyor. Buna göre fiyatlar serbest piyasa kurallarına göre belirleniyor, fiyat oluşumuna herhangi bir müdahale yapılmıyor. Bunun da etkisiyle 2015’in ilk 8 ayında fındık ihracatı yüzde 42 arttı” dedi.

Fındık sektörünün son dönemde gösterdiği iyi performansla 2023 ihracat hedefini de arttırdığını söyleyen Ekşi, “Fındık sektörünün yeni 2023 hedefi 3,5 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmak. Bu hedefe ulaşabilmek için fındık dünyasında araştırmanın ve yenilikçiliğin teşvik edilmesini çok önemli buluyoruz. Diğer taraftan üretimde maksimum verimlilik için tarımsal mekanizasyon, teraslama ve sulama imkanlarının geliştirilmesi, üretimin modernize edilmesi ile 2023 hedeflerine ulaşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de iştirak ettiği toplantıda Düzce’nin en önemli gelir kaynaklarından biri olan Fındık ihracatına dikkat çekildi ve 2015-2016 Fındık Sezon açılışı dolayısıyla da ihracata kattığı değere vurgu yapıldı.

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de ihracat rakamlarının Düzce’de açıklanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Keleş: “Akçakoca’yı seçtiği ve burada ihracat rakamlarını açıkladığı için TİM Başkanımız Sayın Büyükekşi’ye teşekkür ediyorum. Bu Türkiye için de çok önemli bir konu, bizler için de Akçakoca ve Düzce’nin tanıtılması açısından çok önemli. Tabii ben de bir fındık üreticisiyim. Fındığı topladık ve pazara indiriyoruz artık. Bundan sonra size emanet ediyoruz ve heyecanla sizden gelecek fındık yeniden 20 TL’nin üzerine çıktı haberini bekliyoruz. Fındık çok kolay bir zirai ürün gibi görünse de aslında çok meşakkatlidir. Bundan sonra inşallah sizler ürünümüzü pazarlayacaksınız. Fındık, Düzce için çok büyük önem arz ediyor, tarım alanlarının neredeyse %80’ini oluşturuyor. Düzce zengin bir bölge tarımda, sanayide, turizmde, şehirleşmede çok ciddi atılımlar gerçekleştiriyor. Fındık tabi daha büyük bir öneme sahip. Bu açıdan bu toplantıyı burada yaptığınız için teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıda Ağustos ayı ihracat rakamlarının açıklanmasının ardından Düzce’nin ihracatına desteklerinden dolayı Düzce Valisi Ali Fidan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve Düzce Ticaret Borsası Başkanı Nurettin Karslıoğlu’na ödül takdim edildi. Ardından Düzce’de ihracat rakamlarını üst seviyelere taşıyan şirketlerden Confetti Halı Sanayi A.Ş. adına Kadir Özeral, Esmak Makine San. Ve Dış Tic. Ltd. Şti. adına Genel Müdür Veli Baş, Mas-Daf Makine San. A.Ş. adına Genel Müdür Yardımcısı Müge Yanık, Doruk Ağaç Ürünleri San. A.Ş. adına Genel Müdür Orhan Çelebi ile Sarsılmaz Silah San. A.Ş. adına Fabrika Müdürü Mahmut Naci İnci ödül alanlar arasında yer aldı.

Düzce Valisi Fidan ise, Düzce’nin fındık üretimi konusunda ilk 6. sırada yer aldığını belirterek, “Düzce ili ekonomisinin yüzde 75’i fındık geliridir. Bu nedenle fındık mahsulü bölgenin kalkınmasında önemli rol oynamaktadır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından 2015 yılı ilk fındık mahsulleri, folklifler aracılı ile TIR’lara yüklendi. TIR’lar, kurdele kesim töreninin ardından alkışlarla ilk fındık ihracatı için yola çıktı

çatur

findik-ihracatina-dikkat-cekildi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz