ALAPLI HABERLERİ

ULUPINAR’DAN EREĞLİ ÇIKARMASI (2)

18 Ocak 2014
770 kez görüntülendi

ULUPINAR’DAN EREĞLİ ÇIKARMASI (2)

Ereğli’de gün boyu ziyaretlerde bulunan AK Parti Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar, öğleden sonraki programında da sırasıyla MÜSİAD, Ticaret ve Sanayi Odası (TSO), Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesi, Muhtarlar Derneği, Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi, Kaymakam İbrahim Çay, DTO Başkanı İrfan Erdem ve Hayırsever İbrahim İzmirli’yi ziyaret etti..

AK Parti Milletvekili Özcan Ulupınar, öğleden sonraki ziyaret programına MÜSİAD Ereğli Şubesi ile başladı. Şube Başkanı İbrahim Sezer, Yönetim Kurulu ve MÜSİAD Üyeleri tarafından karşılanan Milletvekili Ulupınar, MÜSİAD’a yaptığı çalışmalarda başarılar diledi.
MÜSİAD Başkanı İbrahim Sezer, MÜSİAD’ın ilk kurulan şubelerinden birisinin Ereğli olduğunu belirterek; “1992 yılında kurulan bir şube Ereğli. Türkiye’de ilk 500’e giren firmalar arasına firma veren köklü bir dernek. Genel Merkeze de örnek projeler veren bir derneğiz. Sanayici ağırlıklı bir üye portföyümüz var, bizde bölgemize genel merkezin doğrultusunda hizmet etmeye çalışıyoruz” dedi.

Ulupınar da, ‘MÜSİAD büyük bir topluluk ve camia, işadamlarımızın ve sanayicilerimizin kurmuş olduğu büyük bir sivil toplum kuruluşu, meslek grubu. Biz çok önemsiyoruz. Bir ilde bir ülkede ne kadar sivil toplum kuruluşu varsa o ülke o kadar gelişir. Sizler memleketimizin yararına olan işler yapıyorsunuz, etrafınıza faydalı olan insanlarsınız. Memleketin kalkınmasında sizlerin ve işadamlarımızın büyük katkıları var. Biz Zonguldak’ın bütün ilçeleriyle beraber kalkınması için hükümet olarak elimizden gelen her türlü çabayı, çalışmayı sergiliyoruz. Her zaman sizin yanınızdayız bunun bilincinde olun. Şu son günlerde ülkemizde yaşanan sıkıntılar elbette ki sizleri işadamlarımızı olumsuz etkilemekte ancak hükümetimiz güçlüdür, devletimiz güçlüdür, bunların üstesinden gelinmektedir. Hiç kimsenin kuşkusu olmasın. 57. hükümet zamanında bir kitapçığın fırlatıldığı zaman gecelik faizlerin 8 bin olduğunu gördük. Bankaların battığını, doların 3 misli arttığını gördük, yazar kasaların fırlatıldığı o günlerden bu günlere tabi ki kolay gelinmedi. En azından şu geçmiş 10 yılda yaptığımız hizmetleri bir 10 yıl daha yapmamız halinde ülkemiz bölgenin değil, dünyanın sayılı güçlerinden biri haline gelecek. Dünyanın ilk 10 ekonomisinden birine sahip olacağız. Bunu istemeyenler engellemeye çalışanlar olacaktır. Bu kervan yürüyecektir, bunda da sizin çok önemli bir payınız var. Sizlerin söylemek istediği, sıkıntılarınız anlamında ne varsa onları not etmek için yanınıza geldim. Sorunlarınızın çözümü noktasında hem takipçi olurum hem de sizlerle istişare halinde oluruz” dedi.

ÇINAR: ‘SİZE GÜVENİYORUZ’
MÜSİAD Üyesi olan Türkiye’de ilk 500 firma arasına girmiş Çınar Boru’nun sahibi Abdurrahman Çınar da, son günlerde yaşanan hadiselerden tüm iş dünyasının farkında olduğunu belirterek; “Şuan yaşananlardan dolayı doların yükselmesi herkesi olduğu kadar biz sanayicileri de kara kara düşündürüyor. Bugün yapılanları biz çok iyi biliyoruz iş dünyası olarak. Bu ülkenin ekonomisini eskiye döndürmek için çabalar. 1 milyon dolar bulacağız diye diğer devletlere el pençe duran bir hükümet arıyor bunlar. Biz size güveniyoruz” diye konuştu.

‘İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ’
Milletvekili Ulupınar’da şu açıklamada bulundu; “Artmadığı için dolar 11 yıldır bu artış çok dokundu. Zaman içinde peyder pey artmış olsaydı belki 3 binide geçecekti. Bu dalgalanma bir anda oldu. Bunun şuanda ekonomimize maliyeti 120 milyar civarında. Bir Boğaziçi köprüsü 2,5 milyar TL’ye mal oluyor. İstanbuldaki havaalanı dünyanın en büyük 3 projesinden biri. Kanalistanbulla beraber bu projelerin ülkemize ve İstanbul’a çok büyük getirisi olacak. IMF’ye borç veriyoruz şuanda. İşsizlik tek haneli rakamlara düşmüş. Ekonomi rakamlarına bakıyoruz en hızlı büyüyen Çin’den sonra Türkiye var. Bu yatırımlar sürecek. Son bütçe görüşmelerinde 326 milletvekilimizden bakanlarımızın bir kısmı görevliydi 308 tane arkadaşımızın evet oyuyla bütçe geçti. Biz orada dimdik ayakta duruyoruz. Teşkilatlarımızla ayakta duruyoruz. Ben yurtdışına gittim Almanya’ya oradaki destek yüzde 70 civarında. Biz bunun üstesinden geliriz. Bu bir gezi, ağaç yada bir ayakkabı kutusu meselesi değildir, yolsuzluk varsa biz gereğini yaparız. Bunu yapanda varsa bütün bir camiayı kirletemez. Bir aileden bir çocuk bakkaldan şeker çaldığı zaman o aileye hırsız diyemeyiz. Bu bir şaşırtmacadır. Onlarında üstüne gideceğiz. Kimsenin yanına kar kalmayacak. Kardemir 1 liraya alıcı bulamazdı. Şimdi 7 milyar lira. Halk bankası dünyanın sayılı bankalarından bir tanesi oldu, batık durumdaydı. Kuzey Irak petrollerinin pazarlanmasından tutun, altın ticaretine kadar. Burada bir çok dış etkeninde işin içinde olduğu meseledir. 2 tane çok esaslı CHP’li vatandaşımızla görüşmem oldu. Bir tanesi dedi ki evet cemaatle olan problemlerinizden dolayı ben bundan sonra AK Parti’ye oy vereceğim, bir tanesi de dedi ki çok enteresan ‘dolar artmasın yatırım yapdım, ben AK Partiye oy vereceğim’. Başbakanımız rahatsızlandığı zaman en çok muhalefet dua etti sağlığına kavuşsun diye. Çünkü istikrar çok önemli. Şimdi siz yatırımcısınız, sanayicisiniz, bugün ev alacak olan da, araba alacak olan da borçlanacak olanda tereddütlü yaklaşmaktadır. Alışverişlerini ötelemektedir. Buda tabi ki katma değere yansıyacaktır. Onun için bugünler geçecektir. Biz bununda hükümet olarak üstesinden geleceğiz”

EREĞLİ TSO ZİYARETİ
Milletvekili Ulupınar, TSO’ya yaptığı ziyaret de de Başkan Yaşar Tetiker ve Yönetim Kurulu tarafından karşılandı.

Ulupınar, ziyarette ; “Bugün vatandaşlarımızla, STK’larla, esnaflarımızla bir araya gelmek için Ereğli’ye geldik. Son gelişmeleri aktarıyoruz, vatandaşlarımızın sıkıntıları, istekleri istişare noktasında paylaşıyoruz. Ereğli’de bizden beklenen nedir, istenen nedir. Şubat ortası meclis kapanacak. Adaylarda belli olacak ve sahaya ineceğiz. Özellikle sizleri de ziyaret etmek istedik. İsteklerinizi almak paylaşımda bulunmak istiyoruz” dedi.

TSO Başkanı Yaşar Tetiker’de, Ereğli’de bir çok şeyi seçim dönemi olduğu için konuşmadıklarını belirterek; “Devrek-Çaycuma, Bartın, yıllardan beri Zonguldak, hadi buraları bırakalım, Hendek-Düzce, Adapazarına kadar biz şu havzayı lokomotif olmuşuz beslemişiz. Helalı hoş olsun, bir dilim ekmek bulmuşuz, gel kardeşim paylaşalım demişiz. Şimdi Ereğli’de erken bir özelleştirme olmuştur. Zamanında bunu söyledim. Niye özelleşti diye sorgulamıyorum Ancak bizim OSB Projemiz bitseydi, tersaneler iyi kötü devam etseydi, öğrenci sayımız diğer ilçelere göre çok düşük kalmış, bu Ereğli’ye yapılan büyük bir haksızlık. Güzel bir laf vardır. Allah gördüğünden ayırmasın diye. Şimdi Ereğli ekonomisi görmüş, aşağıya düşmüştür. Her gün aradan çıkan insanlar var. Erdemir konusunda da siyasi irade olarak sizde bizimle birlikte bu halkın sorunlarının arkasında durmalısınız, birlikte karşılıklı ortaya koymalıyız. Şuan seçim var diye biz TSO olarak çok konuşmuyoruz” dedi.

Milletvekili Ulupınar’da, Erdemir Genel Müdürlüğüne yapacakları ziyarette bu konuları da ele alacakları ve Ereğli Ekonomisi için TSO’nun ve İş dünyasının yanında olacaklarını söyledi.
Ulupınar ve Tetiker, bir süre daha Ereğli Ekonomisi üzerine karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

TÜRK METAL SENDİKASINA ZİYARET
AK Parti Milletvekili Ulupınar ve beraberinde heyet daha sonra Türk Metal Sendikası Ereğli Şubesi’ni ziyaret etti.
Ulupınar’ı Şube Başkanı Yusuf Ziya Odabaş’ın Toplu İş Sözleşme görüşmeleri 3. Oturumu için İstanbul’da olması nedeniyle Şube Sekreteri Metin Ercan ve sendika üyeleri karşıladı.
Milletvekili Ulupınar, daha önce sendikaya yaptığı ziyaretinde sözleşme döneminin bittiği sürece denk geldiğini hatırlatarak; “İstişarelerde bulunmak için bugün Ereğli’ye geldik. Ercan hocam da yarın gelecek. Ben daha çok Zonguldak-Devrek-Çaycuma tarafında bulunuyorum. Alaplı’ya, Ereğli’ye de sık sık gelmeye çalışıyoruz. Ama daha çok Hocam buralarda. 3 Milletvekilimiz, İl Başkanımız, İlçe Başkanlarımız her konuda bir ve beraberiz. Dün akşam Enerji Bakanımızdan randevu aldık, TTK’yla ilgili problemlerimiz vardı onları aktardık. Her şey bir anda çözülmüyor ancak takip edilince vatandaşlarımızın da desteğini alırsak çözülemeyecek sorun yok. Son zamanlarda bir takım gelişmeler var, onlar vatandaşlarımızın zihnini bulandırmış olabilir, onlarla ilgili bildiklerimizi anlatıyoruz. Allah size, işçi kardeşlerimize huzur versin, kaza vermesin. Onların aldıkları para kuruşuna kadar hakdır, helaldir. Daha fazla hak ediyorlar ve memleket için yaptıkları her türlü takdirin üzerindedir. işçiyi ve emeğini son derece önemsiyoruz. Bu anlamda sendikamızın yine iyi bir sözleşmeye imza atacağına inanıyoruz” dedi.
Şube Sekreteri Metin Ercan da, 25. Dönem sözleşme görüşmeleri ile ilgili bilgi aktararak; “Toplu sözleşmenin kapsamı 4 bin 870 işçimizi ilgilendiriyor. Bugün 3. Oturum gerçekleşiyor. 30 Ocak son gün. 80 maddeden şuana kadar 57 maddede anlaşmaya varıldı. Bugün de sosyal haklar konusunda bir iki maddede uzlaşacağını öngörüyoruz. Amacımız her zaman olduğu gibi masada anlaşmak” dedi.

MUHTARLARIN MAAŞINDA ARTIRIMA GİDİLDİ
Ulupınar ve AK Parti heyeti daha sonra Ereğli Muhtarlar Derneği’ni ziyaret ederek Dernek Başkanı Şakir Başol ve muhtarlar ile bir araya geldi.
Muhtarlar derneği Başkanı Şakir Başol, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilçedeki köylerin sorunlarını içeren 8 maddelik dosyayı Ulupınar’a sundu.
Milletvekili Ulupınar’da, babasının da uzun yıllar muhtarlık yaptığını, bu nedenle muhtarlığı ve sorunlarını çok iyi bildiğini belirterek, sorunların takipçisi olacağını söyledi.
Muhtarların maaşlarının 2 katından fazla artırıldığını belirten Ulupınar; “Ülke genelindeki 53 bin muhtarımızı ilgilendiren maaş artırımını ben gündeme getirdim. Sonuçta da maaşlarında artış oldu ancak henüz bir muhtarımızdan dahi teşekkür almadım” şeklinde espride bulundu.
Başol ise “hele para bir cebimize girsin, federasyonumuzla birlikte Sayın Başbakan’a da; tabi ki size de teşekkür ziyaretine geleceğiz” şeklinde yanıt verdi.

ESNAFIMIZI ÖNEMSİYORUZ
Milletvekili Özcan Ulupınar, Muhtarlar derneğinden sonra Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine ziyareti öncesi şehir merkezindeki vatandaşlarla tokalaşarak hal hatır sordu.
Ulupınar’ı Esnaf Kefalet Kooperatifine yaptığı ziyaret de ise Kooperatif Başkanı Hikmet tezel ve Yönetim Kurulu Üyeleri karşıladı.
Kooperatif Başkanı Hikmet Tezel, Ulupınar’a çalışmaları hakkında bilgi aktararak; “Ziyaretiniz bizleri onurlandırdı. Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımız ve esnafımız adına hoş geldiniz. Biz yönetim olarak uyum içerisinde çalışıyoruz, yaklaşık 120 ortağımıza 900 milyon lira işletme kredisi verilmesini sağladık. Halkbankası ile maddi bağlılıklarımız ve kredilerimiz bakımından bölgenin en iyi durumundaki kooperatifi durumundayız. Ziyaretinizden dolayı tekrar teşekkür ederiz” dedi.
Esnafın ekonomiye katkılarını çok iyi bildiklerini anlatan Milletvekili Özcan Ulupınar ise; “Esnaflarımızın ekonomiye katkılarını biliyoruz, çektikleri sıkıntıyı da çok iyi biliyoruz. İstihdama katkılarını, katma değer ve hizmet ürettiklerini biliyoruz. Küçük yerlerde tabi ki bir takım zorluklar var. Yaşadıklarınız sorunların düzelmesi noktasında bizde hükümet olarak ilgili bakanlıklar, komisyonlar her türlü çabayı göstermeye hazırız. Ereğli’nin problemlerini, kamuoyu yatırımlarını, önünü açabilecek ciddi yatırımları, yada şuandaki önceliklerini arkadaşlarımızdan duyma imkanı oluyor. Sizlerin de istek ve sorunlarınızı AK Parti İlçe Başkanlığımıza vereceğiniz bir raporla takipçisi olacağım” diye konuştu.

KAYMAKAM ÇAY’A ZİYARET
Milletvekili Özcan Ulupınar ve AK Parti Heyeti daha sonra Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay’ı ziyaret etti. Milletvekili Ulupınar, Huzurevi ziyaretinde huzurevi sakinlerinden aldığı şikayetleri ve talepleri Kaymakam Çay’a iletti. Bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu anlatan Ulupınar, ‘Bu sorunun çözümü için her türlü girişimi yapacağını söyledi.
Kaymakam İbrahim Çay ise, Huzurevinde depreme dayanıklılığı noktasında 2. Bir inceleme istediklerini belirterek; “Orada yapılan ilk incelemede güçlendirme yapıldığında maliyetin yüzde 40’nı aşacağı bu tür binalarda ise yüzde 40’dan aşağı olması gerektiği ve maliyetin 600 Bin TL ilave KDV olacağı, kamu binası olduğu içinde yeniden yapılması yönünde rapor tutulmuş. Bunun üzerine biz orada kalanlarla yaptığımız görüşmede bir inceleme daha yapılmasını istediler. Valiliğimiz kanalıyla Üniversiteden yeni bir inceleme talep ettik. Ona göre karar vereceğiz. Tabi orada oturan insanlarımız ayrılmak istemiyorlar, bir bilgi kirliliği hakim olmuş, bazıları demiş ki; ‘Burası yıkılacak otel yapılacak’ dedik ki otel yapılamaz hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla yapılmış artı vakfın yeri orası. Bunu söyledik. Bir kısmı, ‘İşte sizi çıkaracaklar evlere gönderileceksiniz’, veyahut ta ‘başka yerlere dağıtılacaksınız’ diye huzursuz edilmişler. 2. Yapılacak incelemenin sonucu burasıyla ilgili kararımızı vereceğiz ve hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz, kimseyi bir yere göndermeyeceğiz. Yıkılacaksa da aynı yere yenisi yapılacak” dedi.
Kaymakam Çay, Milletvekili Ulupınar’a Ereğli’de yapımı devam eden kamu yatırımları ve diğer çalışmalarla ilgilide bilgi aktardı.
Gün boyu Ereğli’de ziyaretlerini sürdüren Milletvekili Ulupınar Hayırsever İbrahim İzmirli’yi ve DTO Başkanı İrfan Erdem’i de ziyaret etti.
Daha sonra AK Parti İlçe Teşkilatında partililerle görüşen Ulupınar, burada bir basın toplantısı düzenledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz