ALAPLI HABERLERİ

UMREYE GİDECEKLERE AŞI YAPILDI

4 Ocak 2016
755 kez görüntülendi

UMREYE GİDECEKLERE AŞI YAPILDI

Alaplı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından  Umre’ye gidecek 66 vatandaş MERS-CoV virüsü konusunda bilgilendirildi.

Alaplı Toplum Sağlığı Merkezinde görevli hemşire Yalçın Yılmaz, yaptığı açıklamada, umreci  ve hacı adaylarıyla camilerde ya da toplantı salonlarında MERS-CoV virüsü konusunda bilgilendirme toplantıları yaptıklarını söyledi.

MERS-CoV virüsü şiddetli solunum yolu hastalığına neden olabilen ve 2012 yılının Eylül ayında ilk defa Suudi Arabistan’da ortaya çıktığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

“Dünya üzerinde 2014 yılı itibarıyla, hastalanmış 424 kişi tespit edilmiş olup bu hastalardan 131’i hayatını kaybetmiştir. Özellikle şeker, kronik akciğer, böbrek yetmezliği ve bağışıklık sistem yetmezliği hastalarında bu virüs, daha şiddetli hastalık yapabilmektedir. Hastaların yüzde 80’i Suudi Arabistan’da tespit edilmiştir. Ülkemizde Hac ve Umre vazifelerini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan’a seyahat eden çok sayıda vatandaşımızın bulunması dolayısıyla gerekli tedbirler alınmaktadır. Özellikle el yıkamak en etkili yol. Maske kullanmak ve insanlarla fazla temas etmemek gerekiyor. Burun akıntısı ve öksürük şikayeti olanlardan uzak durulmalı. Grip ve nezlede nasıl tedbir alıyorsak aynısı bu virüse karşı uygulamalıyız. Eğer burun akıntısı ve öksüren kişiyle temasta bulunduysak kesinlikle elimizi yıkamadan ağza ve burna dokunmamalıyız. “

Bu yıl umre yapmak üzere kutsal topraklara gidecek Alaplılı   hacı adaylarına menenjit ve oral polio (çocuk felci) aşıları yapıldı.

 

Alaplı Hükümet Konağı toplantı salonunda   yapılan ve Alaplı Toplum Sağlığı  ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışmada tüm umreye gidecek olan vatandaşların aşılanacağı bildirildi. Yetkililer, Arabistan’ın sıcak ikliminden dolayı menenjit ve çocuk felci hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğu için hacı adaylarının aşılandığını dile getirdi.

Aşı olan vatandaşlar Öz Merve Turizm acentası ile 19 Ocak 2016 günü  Alaplı’dan hareket edecekler

DİĞER FOTOLORU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

aşııı

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz