ALAPLI HABERLERİ

YABANİ OT İLACI KULLANMAYIN UYARISI

27 Mayıs 2015
683 kez görüntülendi

YABANİ OT İLACI KULLANMAYIN UYARISI

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Selahattin Güney, yabani otlara yönelik ilacın tarımda kullanılmasına karşı tedbir alınması gerektiğini söyledi.


Güney, Alaplı Belediyesi Kültür Salonunda muhtarlarla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, çiftçilerin fındık bahçelerinde maliyeti daha ucuz olmasından dolayı tırpan yapmak yerine ot ilacı attığını söyledi.
Türkiye ‘de kanser vakalarının en çok arttığı illerden birinin Zonguldak olduğunu savunan Güney, 3-5 kovanı olan kişilerin de kendisini arıcı olarak gördüğünü dile getirerek, şunları kaydetti:
“Arı sahibi olmak başka bir şey, arıcı olmak bambaşka bir şeydir. Geçiminizi arıyla temin ediyorsanız arıcısınızdır. Televizyonlarda dinlemişsinizdir. Amerika ‘da arılar ölüyor diye dünya ayağa kalktı. Konu Amerika’nın konusu değil dünyanın konusu, eğer sizin bahçenizdeki arı ölecek olursa çekeceğimiz sıkıntılar sadece sizin, benim değil hepimiz ve dünyanındır.”
Selahattin Güney, yabani ot ilacının tarımda kullanıldığını öne sürerek, buna karşı tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz