ALAPLI HABERLERİ

YAPTIĞI TEKNELERİ KARADAN DENİZE İNDİRİYOR

2 Ocak 2013
1.297 kez görüntülendi

YAPTIĞI TEKNELERİ KARADAN DENİZE İNDİRİYOR

Karadenizli yat ustası, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri Haliç’e karadanyürüttüğü gibi imal ettiği yatları 2 kilometre uzaklıktaki denize kızaklarla taşıyor.

İstanbul’da 13 yaşındayken yat imalathanesinde çalışmaya başlayan ve bir süre sonra İsviçre’ye giderek fiber tekne yapımını öğrenen 70 yaşındaki Fikret Arslan, memleketi Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki atölyesinde mesleğini sürdürüyor.

Denizden yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki evinin alt katına kurduğu atölyesinde üretimini oğluyla devam ettiren Arslan, Yunan bir iş adamının sipariş ettiği 13 metre uzunluğundaki lüks yatın yaklaşık 1 yıl sonra tamamlamayı planlıyor.

“Sahilde imalathane alanı olmaması nedeniyle denizden uzak bir yerde yatlarını inşa etmek zorunda kalıyorum” diyen Arslan, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethinde gemileri karadan yürütmesi gibi yapımı biten yatları kızaklarla 2 kilometre taşıyarak denize indiriyor.

Fikret Arslan, yaptığı açıklamada, yat ve tekne imalatını 52 yıldır sürdürdüğünü, oğluna da mesleğini öğrettiğini söyledi.

Yurt dışının yanı sıra yurt içine de imalat yaptıklarını ifade eden Arslan,

“Atölyem denize 2 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen yaptığım yatları kızaklar yardımıyla karayolundan geçirerek balıkçı barınağında denize indiriyoruz. Biraz zor oluyor ama sıkıntı yaşamıyoruz. Karadan taşınan yat ilgi çekici görüntüler oluşturuyor” diye konuştu.

-150. yat Yunanistan’a-

Meslek hayatındaki 150. yatını Yunan bir iş adamına yaptığını anlatan Arslan, şunları kaydetti:

“Yaklaşık 13 metre uzunluğunda olacak yatın donanımında her türlü lüks olacak. Siparişi veren kişinin zevkine göre donatılacak yatın ağırlığının, 2 ton olmasını planlıyorum. Yaklaşık 15 metreküp kereste kullanılacak. Yatı tamamladıktan sonra kızaklar yardımıyla deniz kenarına getirerek suya indireceğiz. Ben bu mesleği dedelerimden öğrendim. Sağlığım el verdiği müddetçe ahşap yat tekne imalatına devam edeceğim.”


ALBUM ADI TEKNELERİ KARADAN YÜRÜTÜYOR, Fotograf Mustafa Kanca on 11/26/2012 (45 Resim)

Fotograf Mustafa KANCA


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz