ALAPLI HABERLERİ

YENİ İŞ MAKİNASI ALDILAR

20 Aralık 2014
710 kez görüntülendi

YENİ İŞ MAKİNASI ALDILAR

 

Alaplı ilçesine bağlı Aşağı Dağ Köyünde, Aşağı Dağ Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi’ne devlet tarafından kazandırılan modern iş makinesi sebebiyle açılış töreni gerçekleştirildi.

Düzenlenen törene; Gümeli Beldesi Belediye Başkanı Ahmet Saydam, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel,  Orman Köy  İlişkileri (Or.-Köy) Şube Müdürü Ayşe Toptan, Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürü Hasan Yaşayacak, Aşağı Dağ Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sevim, Orman İşletme Şefleri, Orman Muhafaza Memurları, Kooperatif Başkanları, bazı köy muhtarları, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile Aşağı Dağ ve çevre köy sakinleri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını Aşağı Dağ Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Sevim yaptı.

1973 yılında kurulan Aşağı Dağ Köyü Tarımsal Kalkındırma Kooperatifi’nin 41 yıldır imkanlar ve destekler sayesinde köye ve bölgeye katkı sağladığını belirten Sevim;

“224 üyesi bulunan kooperatifimizin yıllardır Orman İşletme Müdürlüklerine üretim, istihsal, sivil kültür dahil bir çok alanda çalışmaları olmuştur. 2013 yılında bölge müdürlüğü toplantısında kooperatiflerimize iş makinesi alan kooperatiflerine, hem finansman desteği hem de kendi işlerinde iş verebilecekleri söylendikten sonra bizde yönetim kurulu olarak bir araya geldik ve iş makinesi almaya karar verdik. Genel kuruldan yetki aldıktan sonra gerekli işlemlere başladık. Sonuç itibariyle 1 yıl sonra amacımıza ulaşarak iş makinemizi kooperatifimize kazandırdık. Bu daha başlangıç, gerçekleştirilecek katkılarla çok işler yapmayı hedefliyoruz” dedi.

İş makinesi projesi kapsamında, 30 Ekim 2014 tarihinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan projeye ait ödenekler konusunda bilgiler veren Sevim, şu bilgilerle devam etti:

“55.024  TL’si öz kaynak, 50.674 TL’si hibe, 202.696 TL’si kredi olmak üzere toplamda 308.395 TL proje miktarı olarak 1 yıl ödemesiz 5 yıl taksitle 6 yılda ödenecek. Zonguldak bölgesinde kooperatif bazında  ikinci olan bu projeyi üyelerimize, köyümüze ve bölgemize kazandırmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Ormanlarımızın korunması, geliştirilmesi, genişletilmesi, hedeflerine ulaşılmasını sağlamak amacıyla orman içinde ve bitişiğinde yaşayan köy halkının ekonomik, sosyal, kültürel yönden kalkınmalarına katkı sağlayarak, ormanlar üzerindeki olumsuz baskılarını en aza indirmek, birinci derecedeki ilgilerini başka gelişim sektörlerine yöneltmek temel amaçlarımızın arasındadır.

Alınan  bu iş makinesi Orman İşletme Müdürlükleri işlerinde, köyümüz Aşağı Dağ Köyü ve çevre köylerde ihtiyaç duyulduğu taktirde  kullanma imkanı sağlayacağız.  Köylülerimiz talep ettiği müddetçe, biz her zaman gayretkarız, hizmetkarız, köylülerle beraberiz. İnsanlarımız çalışkan inşallah daha iyi günleri hep birlikte yaşayacağız.

Bu hizmet aracının kazandırılmasında başta Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez’e, Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’e,  Or-Köy Daire Başkanı Şahin Aybal’a, Or-Köy Şube Müdürü Ayşe Toptan’a, Ereğli Orman İşletme Müdürü İsmail Poyraz’a, Bendere Orman İşletme Şefi Ali Büyükyılmaz’a, kooperatif üyelerine, maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederiz.”

BEŞEL: HEM DOĞAYI KORUYORUZ, HEM PROJE ÜRETİYORUZ

Kooperatif Başkanı Sevim’in Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, yaptığı konuşmada Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buraya sadece açılış yapıp, kurdele kesmeye gelmedik. Böyle algılanmamasını istiyorum. Buraya sizlerle buluşmaya geldik. Orman Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirdiğimiz ve hedeflediğimiz çalışmalarla ilgili bilgiler vermek istiyorum. Orman Bölge Müdürlüğümüzün sorumluluk alanı geniş olarak, Zonguldak, Bartın, Kastamonu,Karabük ve Bolu’nun Mengen ilçesini kapsamaktadır. Bu kentlerimizin tamamı yaklaşık 112 milyon metreküp (m3) ormanlık alan servetine sahiptir. Bu oranın 2 milyon 750 bin artırımı mevcuttur. Zonguldak ilinde yaklaşık 41 milyon metreküp ormanlık servet vardır ve 1 milyon 70 bin artırım var. Bu kadar servete, artırıma ve çalışmaya rağmen  yaptığımız çalışmalarda 1 milyon 100 dikili damga yaptık. Yine aynı tedbirleri alarak 2015 yılında 1 milyon 400 bin metreküp damga dikimi yapmayı hedeflemekteyiz. Bu payın Ereğli üzerinde 300 bine yakın artırımı olmaktadır. Bu oranı artırmayı planladık. Bunu hep birlikte doğayı koruyarak yapacağız. Bu durum aynı zamanda, iş, aş, istihdam demektir. Or-Köy’e daha fazla kredi vermek demek. Manto lamada, arıcılıkta,mantarcılıkta, köy pansiyonculuğunda daha fazla  iş demek, inşallah bunların hepsini hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu.

BEŞEL: GELİR GETİRİCİ TÜRLERE YÖNELDİK

Köy sınırlarında bozuk orman sahalarına daha önce genellikle çam türü dikimler yapıldığını anımsatan Zonguldak Orman Bölge Müdürü Beşel, gelir getirici ve devamlılığı olan türlere yöneldiklerine dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Orman Bakanımızın talimatları ve genel müdürlüğümüzün destekleriyle köy sınırlarımızda  bozuk orman sahalarında artık çam yerine köylerde gelir getirici tür olarak nitelendirilen ceviz,badem,ıhlamur ve kestane gibi çeşitli türlerin dikimini yapıyoruz.Gökçebey’deki fidanlığımızda 1 milyon 400 bin fidan ürettik. Kocaman beldesinde de üretim devam etmektedir. Artık ormanlarımıza gelir getirici türler ekerek köylümüzün gelir devamlılığını sağlamayı hedefliyoruz.”

100 KÖYDE 2B ÇALIŞMASI YAPILACAK

Geçtiğimiz günlerde açıklanan ve 2015’ten itibaren gerçekleştirilecek olan 2B çalışmasıyla ilgili değerlendirme yapan Beşel; “Orman Bakanımızın ve genel müdürümüzün üstün destekleriyle birlikte 2015 yılında,  isterseniz size dünyanın iş makinesini verelim. Kadastro diyorduk. 2015 yılında gerçekleştirilecek olan 2B çalışması çok kayda değer bir faaliyet olacak. Büyük bir aksilik olmazsa 2015 yılında 100’e varan köyde 2B çalışması yapacağız.

Gelirimizin yaklaşık yarısını orman köylerimize veriyoruz evet bu az olabilir sizler için ancak bizde döner sermaye ile çalışıyoruz. İnşallah 2015 yılında da sizlerin talebi dışında hiçbir uygulama yapmayacağız. Dikim çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Beşel, açıklamalarını şu sözlerle tamamladı:

“Bu yıl Zonguldak bölgesine 2 adet iş makinesi verdik. Bunların kredi maliyeti 200 bin TL. dir.  İnşallah bu makineden bizde istifa edeceğiz. Ama sizde bunu herhalde kendi köylerinize vereceksiniz ve oradan da döner sermayemiz pay alacak diye düşünüyorum.

İnşallah Allah kazasız belasız bir çalışma sezonu geçirmesini temenni ederek, 2015 yılının sağlık ve başarı getirmesini Allah’ tan diliyorum. Bu törende emeği geçenlere ve katılan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Açıklamaların ardından kooperatifin bünyesine kazandırılan iş makinesinin önünde kurdele kesimi yapıldı.

Ayrıca, dualar eşliğinde gerçekleştirilen kurban kesiminin ardından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz